!!!! POZOR POZOR doprava nad 3000 Kč zdarma !!!!

O nás

vino-solar

Proč jsme se rozhodli dovážet vína z Jihoafrické republiky?

Za vším stojí náš šéf a zároveň největší milovník vína v širokém okolí, Ing. Miloš Fürst. Nalejte si sklenku výborného jihoafrického vína a přečtěte si jeho příběh.

"V době mého mládí a studií jsem o víně nic moc nevěděl, odkojen jsem byl, jako téměř každý Modřaňák, bránickým pivem. K vínu jsem přičichl až koncem 70tých let během posledního roku mých studií na vysoké škole poté, co jsem se seznámil s mou pozdější manželkou Annou, pochazející z moravských Ratíškovic. Při našich společných návštěvách Moravy jsem navštěvoval vinné sklípky nejen v Raťkách, jak se jim místně ve zkratce řiká, ale i v okolních vesnicích. Víno, zejména to moravské bílé, zatlačilo mé pivní chutě zcela do pozadí. Moravské červené jsem ale nikdy moc nemusel, Moraváci se na mne snad kvůli tomu neurazí, za moc, totiž hlavně vzhledem k nepříznivým podmínkám a malému výběru vhodných odrůd, nestálo. 

Až daleko později, po mém útěku z komunistického bývalého Československa, kdy jsme s manželkou a dvěma malými dětmi zakotvili v Bavorsku, jsem měl možnost ochutnat jiná vína než moravská. Tyto nevídané možnosti ochutnat vína prakticky z celého světa změnily potřebu mých chuťových buněk a z dříve hojně konzumovaného bílého vína jsem postupně nalezl zalíbení v barvě červené. 

Jihoafrická vína jsem měl možnost v Německu rovněž ochutnat, byla docela dobrá, ale vzhledem k tomu, že byla téměř všechna stáčena do lahví v Evropě, tak mne jejich kvalita moc neoslovila. Teprve koncem roku 2002 se mi dostaly do rukou dvě lahve originálně plněného jihoafrického vína, které jsem tehdy obdržel od kolegy, kterému jsem často profesně vypomáhal. Obě vína byla úžasná! Druhý den jsem kolegovi telefonicky zděloval své naprosto jedinečné poznatky po požití těchto dvou vín z JAR a mé vřelé poděkování a dostalo se mi jeho rodnou slovenštinou odpovědi: "Pane Fürst, keby ste bol v Južnej Afrike, tak dostanete šesťkrát denne orgazmus len z vína!“ a poté mne a manželku pozval na 14 dní k návštěvě do jeho nového domu v Jižní Africe, kam on sám již léta jezdil hrát golf. 

Návštěvu Západního Kapska, jak se tato úžasná vinná oblast jmenuje, jsme uskutečnili v dubnu 2003. Hned druhý den jsem věděl, že je to ono, že je to pro mne ta země zaslíbená, kam se budu chtít vracet. Po týdnu jsme vybrali s manželkou menší domek ve městě Somerset West, asi 45 km východně od Kapského města, den před odletem jsme podepsali kupní smlouvu a tím jsme zahájili zcela novou etapu našeho života, obohacenou o nádhernou jihoafrickou přírodu a zejména pak o skvělé víno. Vzhledem k tomu, že jsem po bezpočetných návštěvách jihoafrických vinných farem prakticky jiné víno pít nemohl, začal jsem ho prostě dovážet. Nejdřív pouze pro sebe, ale postupně, když jsem ho nechal sem tam ochutnat svým přátelům a známým a poznával jejich reakce, došel jsem k názoru, že nepustit se do širší osvěty a rozšiřování obzoru českých milovníků vína o tato skvělá jihoafrická vína, by byla neodpustitelná chyba. 

Věřím, že ti, kteří mnou dovážené a osobně vyselektovaná jihoafrická vína ochutnají, naleznou v něm stejné zalíbení, jako já a neustále zvětšující se okruh jeho příznivců."

- Ing. Miloš Fürst