!!!! POZOR POZOR doprava nad 3000 Kč zdarma !!!!

Jak si co nejlépe vychutnat víno

Jak si co nejlépe vychutnat víno

Jak si co nejlépe vychutnat víno

Skladování a uchovávání vína

Mezi hlavní nepřátele vína patří: světlo, horko, otřesy, změny teplot a sucho.

Víno vystavené ve vinotéce v obývacím pokoji sice vypadá pěkně, ale působí na něj příliš mnoho faktorů – v létě: slunce, horko; v zimě: světlo z oken, kolísání teplot (větrání x teplo z topení).

Ani uskladnění v ledničce není tou správnou volbou. Pro vychlazení vína na večer nebo uchování zazátkovaného nedopitého vína je lednička vhodná, ale pro dlouhodobé skladování vína je prostředí příliš suché. Navíc pokud budete mít v lednici nějaké aromatické jídlo (ryba, plísňové sýry apod.), víno natáhne jeho vůni a je s ním „ámen“.

Nejlepším prostředím pro skladování vína je samozřejmě sklípek. Je jasné, že ne každý z nás má možnost si víno uskladnit ve sklípku. Je třeba najít doma takové místo pro Vaše vína, které bude splňovat všechny parametry: ideální vlhkost (mezi 70-80 % - zabraňuje vysychání korku a vzniku plísní), klidné prostředí (bez otřesů), stálou teplotu, minimální přísun světla.

Důležitá je samozřejmě také poloha, ve které skladujete víno. Vína s korkovým uzávěrem je třeba skladovat ve vodorovné poloze, aby byl korek neustále ve styku s vínem a nevysychal (vysychání sníží přilnavost korku, což umožní přístup vzduchu, který může zapříčinit oxidaci vína). Naopak vína se šroubovacím uzávěrem je jedno, jestli skladujete ve svislé či vodorovné poloze, zde nemá co vysychat.

Taktéž pohyb vínu nesvědčí. Zamezte proto manželce/manželovi neustále přeskládávat a přerovnávat víno, tomu to jen uškodí. Stanovte si tedy jedno místo, kam budete víno ukládat.

Ze všech již zmíněných podmínek skladování je nejdůležitější teplota.

Ideální stálá teplota je 6–14 °C, ale je přijatelné, pokud bude v místě, kde skladujete víno o 2–3 stupně chladněji nebo tepleji, tudíž rozmezí 6–18 °C. Jak už jsme si řekli, teplota by neměla kolísat.

S mírnými výkyvy se víno vyrovná, ale s těmi velkými už ne. Příliš vysoká teplota zrychluje nazrávání vína, tzn. víno se rychle dostane na svůj vrchol, začne ztrácet na kvalitě a předčasně zestárne. U vín se zbytkovým cukrem navíc může dojít k tzv. druhotnému kvašení (může dojít k vystřelení nebo vytlačení zátky z láhve). Nižší teplota vínu až zase tak nevadí, důsledek toho je pomalejší nazrávání. Teplota však nesmí být tak nízká, aby víno zamrzlo, pak může dojít k prasknutí lahve nebo vytlačení zátky a s vínem se můžete rovnou rozloučit.

Vínu prospívá stálé prostředí a tma.  Není vhodné ani denní světlo, intenzivní umělé světlo ani sluneční paprsky. Pokud na lahve přímo svítí sluníčko, víno se navíc ještě zahřívá, což vínu neprospívá. Ostatně v klasických sklepích nenajdete žádná okna.

Důležitá je také teplota podávaného vína:

Určitě jste zažili okamžik, kdy Vám bylo naservírováno teplé bílé víno nebo příliš zchlazené červené víno.              
Rozmezí teplot jsou různá dle druhu podávaného vína.                                                                                                                                                

U červených vín : od 15° do 18°C

U bílých vín: od 8° do 11°C

U šumivých vín: od 6° do 9°C

Jaké sklenice zvolit?

V dnešní době si můžete vybrat z několika druhů sklenic. Rovnou zapomeňte na broušené skleničky po babičce. Nejvhodnější jsou tenkostěnné sklenice na vyšší stopce, z bezbarvého skla nebo křišťálu.


Sklenici vždy držíme za stopku, aby teplo z ruky neohřívalo víno. Pouze v případě je-li víno příliš vychlazené, držíme sklenici tak, že horní část sklenice si posadíme do dlaně (tzn. stopku budete mít mezi prostředníčkem a prsteníčkem).

Velikost a tvar sklenice samozřejmě závisí na druhu vína, který chceme pít.

U šumivých vín používáme vysoké, úzké sklenice, tzv. flétny. Tento druh sklenice skvěle umožní pozorovat perlení, velikosti bublinek a množství bublinek (obr.č.1).

U bílých a růžových vín používáme sklenice s velkým průměrem, aby se zdůraznila jejich chuť a plně rozvinulo jejich aroma (obr.č.2).

U červených vín je lepší větší sklenice než na bílé víno. Jsou vhodné sklenice s velkým průměrem a obsahem, aby se víno lépe rozvinulo (obr.č.3).

                                                                                                                     

                               Obrázek č.1                                              Obrázek č.2                                                       Obrázek č.3

 

Sklenice nikdy neplníme až po okraj. Naléváme do jedné třetiny objemu sklenice, abychom s ní mohli kroužit pro lepší uvolnění všech aromatických látek.

A co něco na zub?

Obvyklá otázka :) K vínu jsou vhodné sýry (bez plísně a výrazného aromatu), bílé pečivo (bagetky, chleba), hovězí carpacio, mandle nebo crackery bez příchutě. Vše se samozřejmě odvíjí od druhu vína, které hodláte podávat.